Barnsbury Primary School and Nursery Barnsbury Primary School and Nursery
Believe Persevere Succeed

Meet the Team

bg4

Headteacher

Mrs Clare Spires

Deputy Head   

Miss Louise Powell (EYFS/KS1 Teaching & Learning)

Deputy Head

Mrs Louise Hammond (KS2 Teaching & Learning)

Senior Leader (Inclusion)           

Mrs Stephanie Kimber

Senior Leader EYFS 

Miss Louise Powell

Senior Leader Year 1/2

Mrs Heather Gillies

Senior Leader Yr 3/4

Mrs Louise Hammond

Senior Leader Yr 5/6

Miss Amanda Bartlett

 

 

 

 

                        

 

School Business Manager

Mrs Sarah Newman

Finance Assistant

Mrs Sarah Armstrong

Admissions Secretary

Mrs Vicky Kruger

Administration Secretary

Mrs Jane Moulds

School Secretary

Mrs Nicky Dicken

Extended Services Co-Ordinator

Mrs Kim Chaffey 

IT Services

Softegg

IT Technician

Mr Simon Attewell

EAL Support

Mrs Stephanie Kimber

Behaviour Support

Mrs Deana O'Mara

Pastoral/Social Skills Support

Mrs Amber Zia

Premises Manager

Mr Simon Attewell

Home School Link Worker/

Senior Midday Supervisor

Mrs Deana O'Mara

Mrs Mairead McConville

Midday Supervisor

Mrs Sharon Byrne

 

 

Barnsbury Buddies

 

Buddies Manager

Kara Hewitt

Play Leader

Sarah Nobbs

Play Leader

Jasmine Patmore

Play Worker

Mrs Sharon Byrne

Play Worker

Miss Roisin O'Neil

Play Worker

Mrs Christine Santilli

Play Worker

Bradley Ames-Thomson

Play Worker

Agnes Twyford

Play Worker

Miss Hannah Hewitt

Play Worker

Kirsty Thatcher-Beattie

Play Worker

Hannah Hewitt

Play Worker

Victoria Curtis

Play Worker

Nabeela Rahman

Play Worker

Humaira Masud

 

 

 

 

Year Group

Class Name

Teacher

Learning Assistants or

Special Needs Assistants*

Nursery

Acorns

 

Mrs Sarah Collyer

 

Mrs Sarah Preston

Roisin O'Neill

FS

Oak

Miss Rebecca Royle

Emma Guinchard

Emma Santoro (SNA)

Willow

Katherine Walker

Mrs Caroline Lee

1

1M

Jo Hemmerdinger/Mrs Helen Moyes

Sarah Tortolani HLTA

Alex Hemming(SNA)

1S

Mrs Emily Richards

Kirsty Thatcher-Beattie

2

2G

Mrs Heather Gillies (SLT)

Catherine Ross(SCITT)

Tracy Edgington 

Natalie Paice (SNA)

2L

Miss Hannah Lee

Mrs Tasha Atkins

Mrs G Jeffrey(SNA)

Mrs Tami Bolton (SNA)

3

 

3A

Miss Anna Healey

Mrs Natalie Fairclough

Victoria Curtis(SNA)

Mairead McConville(SNA)

Emily Cleary(SNA)

3N

Mrs Julia Norfolk/Mrs Anna Twiston-Davies

Mrs Emily Cleary

4

4H

Miss Amber Hillier

Mrs Katherine Willmott

Clare Weakly(SNA)

Hannah Hewitt(SNA)

4K 

Mr Ashley Knight

Mrs Maxine Hughes

5

5C

Mr Andrew Moore

Mrs Laura Gilkerson

Mrs Amber Zia SNA

 

Mrs Mairead McConville

5J

Miss Rebecca James

6

6A

Miss Amanda Bartlett (SLT)

Mrs Carly Jukes/ Mrs Deana O'Mara

Mrs Sue Hadwin

Christine Santilli(SNA)

6B

Miss Lucinda Bell

 

 

Subject Leaders

 
   

English inc Library

Miss Amanda Bartlett/Lucinda Bell

Maths

Miss Rebecca Royal/Julia Norfolk

Science

Anna Healey

History

Mrs Sarah Collyer

Geography

Anna Twiston-Davies

RE/Collective Worship

Mrs Laura Gilkerson

Creative Arts Leader

Mrs Clare Spires

PE

Miss Amber Hillier/Mrs Clare Spires

Art

Mr Ashley Knight

Music

Mrs Anna Himsworth

Computing

Mrs Louise Hammond

CPD/Student

Mrs Heather Gillies

Assessment and Learning

Mrs Louise Hammond

Curriculum Design 

Mrs Louise Hammond

EYFS

Miss Louise Powell

Outdoor Education/ ECO          

Mrs Emily Richards

Inclusion

Mrs Stephanie Kimber

Languages 

Mrs Ruth Kidd

PSHCE inc MDS

Miss Louise Powell/Hannah Lee